Ogólnopolski Dzień Trzeźwości 21.03.2016 r.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w tym roku wypada w poniedziałek 21 marca, to szczególne “święto”,

które ma na celu zwrócenie uwagi na problem alkoholizmu i wynikające z tego zagrożenia.

To kolejne, obok Światowego Dnia Trzeźwości (15 kwietnia), Dnia Bez Alkoholu (1 czerwca), święto mające na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z uzależnieniem.

Alkoholizm jest jedną z chorób, jaka trawi ludzkość od wieków. Efekty działania alkoholu na organizm człowieka są doskonale znane. Alarmujące są informacje dotyczące przestępstw popełnianych pod wpływem alkoholu. Najczęstszym z nich wciąż pozostaje prowadzenie samochodu „po kieliszku”. Pod wpływem alkoholu dochodzi do gwałtów, pobić, kradzieży i zabójstw. Alkohol powoduje ponadto ogromne koszty społeczne oraz zdrowotne – nie tylko somatyczne, ale i psychiczne. Uderza bezpośrednio w bliskich osoby uzależnionej. Największymi ofiarami są dzieci i młodzież. Warto więc uzmysłowić (lub przypomnieć) sobie, że picie jest procesem, w którym dość ciężko postawić sztywne granice między tym co bezpieczne, a tym co już zaczyna być destrukcyjne. Mechanizm uzależnienia działa również w taki sposób, że pozwala pijącemu minimalizować dostrzegane szkody. Uzależniony nie dopuszcza myśli, że stracił kontrolę nad piciem alkoholu.

Dostępność alkoholu, wszechobecne reklamy i przyzwolenie społeczne na jego spożywanie ma zasadniczy wpływ na model spędzania wolnego czasu. Pomimo dużych zmian w świadomości rodaków o jego szkodliwości lobby alkoholowe odnosi „sukcesy” w postaci zwiększającej się konsumpcji.

 

Apelujemy aby przynajmniej na ten jeden dzień zrezygnować z tradycyjnej lampki wina, puszki piwa czy większej popijawy.

Dzień trzeźwości to z pewnością dobra okazja, aby „obejrzeć” swoje picie oraz zerknąć jak i ile piją bliscy.

Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Klubem Abstynenta „Odnowa” i Stowarzyszeniem Krzewienia Trzeźwości w Rodzinie organizuje „Dzień otwartych drzwi” .

W najbliższy poniedziałek (21 marca) od godz. 8:00 do godz. 20:00 w Klubie Abstynenta „Odnowa” na ul. Parkowej 4 w Świebodzicach można skorzystać z porad dotyczących uzależnienia od alkoholu. Konsultanci, terapeuci i psycholodzy doradzą jak rozpoznać uzależnienie, współuzależnienie, gdzie uzyskać fachową pomoc. Udzielimy również porad dotyczących uzależnienia od innych środków zmieniających świadomość: nikotyny i narkotyków. Będziecie mogli zasięgnąć porad na temat uzależnień czynnościowych: hazardu, internetu czy zakupów.

Możecie porozmawiać z osobami, które od lat utrzymują abstynencję. Porozmawiać o tym jak im się to udało i jak wygląda obecnie ich życie.

Zapraszamy

Czy wiesz że:

W Norwegii alkohol można kupić w 300 miejscach, w Krakowie w ponad 2500 miejscach.

W Świebodzicach alkohol można kupić w 48 sklepach i 6 punktach gastronomicznych.

IMG_20151105_155758

Dodaj komentarz