Teraz czytam 2015

28 GRUDZIEŃ 2015 R.

Rysiek proponuje:

Od jutra nie piję. Praktyczne uwagi na temat leczenia uzależnienia od alkoholu

Autor: Vernon E. Johnson

Wydawca: Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości. Polskie Towarzystwo Psychologiczne

od jutra

 

Książka „Od jutra nie piję” wydaje się być już klasykiem w literaturze uzależnień. Chociaż nie doczekała się w ciągu ostatnich lat nowego wydania, wciąż nie została w należyty sposób zastąpiona przez żadną inną publikację. Nie ma innej książki, która byłaby tak często cytowana i polecana przez alkoholików i ich rodziny. Obecna jest na czatach, forach, grupach wsparcia, a nawet w gabinetach psychoterapeutycznych i lekarskich. Mimo tego, iż napisana nie jest przez psychologa, to jednak ciężko znaleźć lekturę, która w tak dokładny i przystępny sposób przeprowadzi czytelnika krok po kroku przez mechanizmy uzależnienia.
Znajdziemy w niej wszystko to, co powinniśmy wiedzieć niezależnie od tego, czy sami mamy problem z alkoholem, czy ma go ktoś z naszych bliskich. To książka z tych, które otwierają oczy, dodają nadziei, układają wiele elementów w jedną całość. Nie ma jednak w niej frazesów, płytkich rad – „Alkoholizm obejmuje nie tylko alkoholików. W rodzinie może być tylko jeden alkoholik, ale cierpieć z powodu choroby będą wszyscy. Jedyną różnicą między alkoholikiem, a jego współmałżonkiem, w przypadku gdy ten nie pije, jest fakt, iż alkohol wyniszcza jedno z nich pod względem fizycznym. Poza tym oboje mają wszystkie inne objawy identyczne. Obok każdego pijącego znajduje się chory trzeźwy, będący niemal dosłownie jego lustrzanym odbiciem”.

Książka przeprowadzi nas przez podłoże alkoholizmu, mechanizmy kierujące zachowaniem alkoholika oraz jego rodziny, skutki picia dla pamięci i zdrowia, aż do kryzysu i wynikających z niego korzyści. Kryzys bowiem jest przez autora interpretowany jako szansa na wyzdrowienie i warunek zmian. Poznamy metodę interwencji, sposoby leczenia ostrej fazy alkoholowej, by przejść do fazy rehabilitacji i leczenia.
„Od jutra nie piję” polecić można każdemu zainteresowanemu tematyką alkoholizmu, ale wydaje się być najbardziej użyteczna dla osób uzależnionych i ich bliskich.
Amerykański klasyk, chociaż wydany w Polsce ostatni raz na początku lat 90, pomimo pewnych różnic międzykulturowych, nie chce ustąpić miejsca nowszym publikacjom.

Autorka recenzji: Sylwia Wolna

biblioteka3

21 GRUDZIEŃ 2015 R.

Rysiek proponuje:

Dorosłe dzieci alkoholików

Autor: Janet G. Woititz

Wydawca: Akuracik

Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika, książka pomoże zrozumieć, co się z tobą dzieje i jak do tego doszło. Wyjaśnienie tego faktu może zmniejszyć poczucie izolacji u osób, które uważają się za „inne” z powodu swego życiowego doświadczenia.

Dorosłe Dzieci Alkoholików
• zgadują co jest normalne;
• mają trudności z przeprowadzeniem swoich zamiarów od początku do końca;
• kłamią, gdy równie dobrze mogłyby powiedzieć prawdę;
• osądzają siebie bezlitośnie;
• mają kłopoty z przeżywaniem radości i z zabawą;
• traktują siebie bardzo poważnie;
• mają trudności z nawiązywaniem bliskich kontaktów;
• przesadnie reagują na zmiany, na które nie mają wpływu;
• bezustannie poszukują potwierdzenia i uznania;
• myślą, że różnią się od wszystkich innych;
• są albo nadmiernie odpowiedzialne albo całkowicie nieodpowiedzialne;
• są niezwykle lojalne, nawet w obliczu dowodów, że druga strona na to nie zasługuje;
• ulegają impulsom;
• czują się winne stając w obronie własnych potrzeb i często ustępują innym;
• czują strach przed ludźmi, a zwłaszcza przed wszelkiego rodzaju władzą i zwierzchnikami;
• czują strach przed cudzym gniewem i awanturami;
• lubią zachowywać się jak ofiary;
• bardzo boją się porzucenia i utraty;
• obawiają się ukazywania swoich uczuć;
• łatwo popadają w uzależnienia albo znajdują uzależnionych partnerów;
• są impulsywne – mają tendencję do zamykania się w raz obranym kierunku działania bez poważnego rozpatrzenia innych możliwości postępowania i prawdopodobnych konsekwencji podjętych działań, ta impulsywność prowadzi DDA do zamieszania, nienawiści do samych siebie i utraty kontroli nad otoczeniem; w dodatku potem zużywają przesadną ilość energii na oczyszczenie sytuacji.

ddabiblioteka4

14 GRUDZIEŃ 2015 R.

Rysiek proponuje:

Nałogowy człowiek

Autorzy: Anna Dodziuk i Leszek Kapler

Wydawca: Instytut Psychologii Zdrowia PTP

 

Książka jest dwugłosem Anny Dodziuk i Leszka Kaplera na temat uzależnień, które traktują jako specyficzne dla naszych czasów pułapki czyhające na człowieka. Obydwoje są nie tylko specjalistami w terapii alkoholizmu, ale także ludźmi, którzy zadają odważne i niełatwe pytania oraz udzielają na nie nieoczywistych odpowiedzi. Uzależnienia – zdaniem autorów – są sposobem nałogowego regulowania uczuć, a więc nałogowym zachowaniem może być także seks, objadanie się, spędzanie życia przed telewizorem itp. Książka zawiera teksty wyjaśniające istotę uzależnienia (alkoholowego i innych), a także opowiada o tym, co – poza terapią odwykową – jest niezbędne dla procesu zdrowienia. Niektóre wypowiedzi autorów prowokują, budzą żywą akceptację lub sprzeciw, nie pozwalają jednakże pozostać obojętnym.

nałogowybiblioteka3

07 GRUDZIEŃ 2015 R.

Rysiek proponuje:

„Tajemnica silnej woli, czyli O tym jak zacząć i dojść do celu”

Autor: Lucyna Golińska

Warszawa : Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, 1996.

tajemnica

 

30 LISTOPAD 2015 R.

Rysiek proponuje:

„Anonimowi Alkoholicy”wielka_ksiega_str1

Wyd. Fundacja Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce

Podstawowy tekst programu AA zdrowienia z alkoholizmu, którego posłanie zostało niezmienione od prawie osiedemdziesięciu lat. Od chwili, gdy ukazało się pierwsze wydanie książki w 1939 roku program w niej zawarty pomógł milionom mężczyzn i kobiet na całym świecie powracać do zdrowia i godnie żyć. Od tytułu tej książki, zwanej także Wielką Księgą, wzięła nazwę Wspólnota Anonimowych Alkoholików. 

 

biblioteka3

23 LISTOPAD 2015 R.

Rysiek proponuje:

autor: Daniel Kahneman

przekład: Piotr Szymczak

wydawnictwo: Media Rodzina

„Pułapki myślenia

O myśleniu szybkim i wolnym”

pulapki_myslenia

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?

Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…

W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.

Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy:

System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz

System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny.

Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.

 

biblioteka4

 

16 LISTOPAD 2015 R.

Rysiek proponuje:

Katarzyna Sas-Dachniewska –

Romans z C2H5OH

Przyszło Ci żyć,
Na świecie pełnym łez,
Gdzie kłamstwo i zło
W codzienność wplecione jest.
Lecz pomimo wichrów i burz,
Nieporozumień i spięć,
Przecież fajnie jest żyć
I nowy witać dzień.
Dlatego śmiało przed siebie patrz,
Nie lękaj się zmian,
Bo one w nasze życie wpisane są,
Pogodna zawsze bądź,
Jutrzenki witaj blask,
I nie wierz ludziom złym,
Do końca swoich dni.

Kobietom, które stanęły na rozstajach dróg,
zwiedzione przez Niego.

romansbiblioteka3

 

9 LISTOPAD 2015 R.

Rysiek proponuje:

Bohdan T. Woronowicz

Uzależnienia: geneza, terapia, powrót do zdrowia

uzaleznienia

Książka jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w zakresie diagnostyki i terapii uzależnień jest bogatym źródłem wiedzy na temat uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nikotyna, kofeina, teina, leki, sterydy) a także zaburzeń nawyków i popędów (hazard, siecioholizm, bulimia i anoreksja, seksoholizm, pracoholizm, zakupoholizm) oraz współuzależnienia, którym dotknięte są rodziny osób uzależnionych.
Autor rozwiewa pokutujące od lat mity związane z alkoholizmem i innymi uzależnieniami, pisze o skutkach zdrowotnych uzależnień, a także o sposobach ułatwiających rozpoznanie uzależnienia. Sporo miejsca poświęca możliwościom uzyskania pomocy, leczenia pod kierunkiem specjalistów oraz w grupach samopomocowych.
Książka jest prawdziwym kompendium dla osób uzależnionych, ich bliskich oraz psychologów i terapeutów

biblioteka4

2 LISTOPAD 2015 R.

Rysiek proponuje:

Ewa Woydyłło

ABY WYBACZYĆ. Poradnik dla rodzin alkoholików

Inspiracją do napisania książki stały się cotygodniowe spotkania rodzin alkoholików w Ośrodku Terapii Uzależnień IPiN w Warszawie. Jest to wierny zapis wyjaśnień udzielanych w odpowiedzi na pytania uczestników grup rodzinnych. Szansa na odbudowę i uleczenie zranionej miłości najczęściej rozbija się o brak wzajemnego wybaczenia lub niemożność przebaczenia samemu sobie. Autorka stara sie pokazać drogę prowadzącą do uspokojenia i powrotu do tych, których słuchacze kiedyś kochali.

aby_woydyłło

 

 

26 PAŹDZIERNIKA 2015 R.

Rysiek proponuje:

Sarah Allen Benton

ALKOHOLICY WYSOKOFUNKCJONUJĄCY – Z PERSPEKTYWY PROFESJONALNEJ I OSOBISTEJ

Wydawnictwo: Feeria

Słowo „alkoholik” kojarzy się zwykle z człowiekiem, który przez pociąg do butelki stacza się na margines społeczeństwa. Autorka ukazuje istnienie zupełnie innej grupy ludzi uzależnionych od alkoholu: to osoby, które mimo wszystko zachowują zdolność do życia na wysokim poziomie. Są wśród nich m.in. lekarze, prawnicy, menedżerowie, finansiści, biznesmeni. sarah alkoholicy CZYTELNIA

 

19 PAŹDZIERNIKA 2015 R.

Dorota proponuje:

James Redfield, Niebiańska przepowiednia, Wyd. Zysk i S-ka.

niebiańska

Gorąco polecam Niebiańską przepowiednię, która dostarczyła mi dużo przeżyć duchowych
i wciągnęła w wir niezwykłych przygód głównych bohaterów. W Peru odnaleziono starożytny manuskrypt. Zawiera on dziewięć wtajemniczeń, które ludzkość ma osiągnąć, wchodząc w erę nowej, duchowej świadomości. W tej fascynującej powieści James Redfield przedstawia porywającą wizję nowego, duchowego pojmowania świata, która już wyłania się w naszej kulturze.

CZYTELNIA

12 PAŹDZIERNIKA 2015 R.

Dorota proponuje:

okładka_pozwól

Gorąco polecam książkę Jorge Bucaya, Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie jak żyć, Wydawnictwo Replika, która została napisana w konwencji spotkań terapeutycznych, podczas których główny bohater niepogodzony z życiem, poszukuje drogi do prawdy, próbując zrozumieć zasady rządzące jego losem. Trafia pod skrzydła bardzo nietypowego terapeuty, który stosuje swoistą metodę leczenia …

Jorge Bucay – autor książki – to doświadczony psychiatra i psychoterapeuta, pracujący w podejściu Gestalt. Zgodnie z tą teorią wyjaśnia procesy rządzące naszą psychiką, uzupełniając te wyjaśnienia wiedzą z innych dziedzin.

 

CZYTELNIA

05 PAŹDZIERNIKA 2015 R.

Rysiek proponuje:

W tym tygodniu proponuję sięgnąć po książkę „Efekt wioski – Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi” odpowiada autorka Susan Pinker – wybitna kanadyjska psycholog.

susan pinker

Książka dotyka najważniejszych zagadnień: jak wychować zdrowe dzieci, wieść długie i aktywne życie, osiągać sukcesy zawodowe i być szczęśliwym.

 

CZYTELNIA

28 WRZEŚNIA 2015 R.

Rysiek proponuje:

Jose Mauro de Vasconcelos –  „Moje drzewko pomarańczowe”

moje

Czy można być dorosłym mając pięć lat? Mały Zeze dużo wie o życiu. Wie, co to głód, bieda, smutek i cierpienie. Rozumie potrzeby bezrobotnego ojca i maleńkiego brata, ale jego potrzeb nie dostrzega prawie nikt. Zeze jest wrażliwy i szalony, bywa łobuziakiem i aniołem. Ma niezwykłą wyobraźnię, własny świat, w którym rozmawia z drzewkiem pomarańczowym i nietoperzem, tworzy dla swego braciszka ZOO i Europę, a w jego piersi wibruje głos ptaszka. Daje innym swą miłość, ale niewiele dostaje w zamian.

Zeze, bity i poniżany, nie poddaje się jednak i ocala w sobie zachwyt nad światem. Ale sama wyobraźnia nie zaspokoi głodu miłości, dlatego chłopiec docenia każdy przejaw dobroci. Rozmowy z wujem Edmundo, ciepłą dłoń nauczycielki, sympatię sprzedawcy piosenek i wreszcie przyjaźń z Portugą, która odmieni jego życie.

„Moje drzewko pomarańczowe” to piękna opowieść o tym, jak rodzi się czułość i jak ważna jest w życiu każdego człowieka, bo nawet jej okruszyna potrafi przywrócić chęć do życia i zamienić rynsztok w skrawek nieba. Przecież każdy z nas potrzebuje kogoś, kto się o niego serdecznie zatroszczy i w niego uwierzy. A wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, stajemy się lepsi, silniejsi i radośniejsi. Bo radość to słońce w sercu, które czerpie swe ciepło z miłości.

CZYTELNIA

21 WRZEŚNIA 2015 R.

Dorota proponuje: Joanna Szczęsna, Żyj pozytywnie.

zyj

Książka, którą proponuję jest wyjątkowa w swoim rodzaju. Zawiera około 500 gotowych recept na dobre, udane życie. Podane są przez Autorkę w oparciu o przemyślenia wielu znanych i mądrych ludzi, własne doświadczenia i studia tego tematu. Przy każdej znajduje się krótki, zwięzły opis korzyści wynikających z jej zastosowania w praktyce.

CZYTELNIA

14 WRZEŚNIA 2015 R.

Dorota proponuje: Anthony de Mello, Śpiew ptaka.

spiew-ptaka-b-iext7552859

 

„Śpiew ptaka” to książka, w której Czytelnik znajdzie: bajki buddyjskie, chrześcijańskie, bajki zen, bajki chasydzkie, rosyjskie, chińskie, hinduskie, bajki sufi, bajki stare i nowe. Posiadają one pewną szczególną właściwość: czytane w określony sposób, dają okazję do duchowego wzrostu. „Każda z tych bajek ma coś do powiedzenia o TOBIE, nie o innych”

„Każda z tych bajek ma coś do powiedzenia o Tobie, nie o innych”

Anthony de Mello

Dodaj komentarz