Światowy Dzień Trzeźwości

 

15 kwietnia logo

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 15 kwietnia jako Światowy Dzień Trzeźwości.

Apeluje w ten sposób do wszystkich ludzi na całym świecie, aby w tym dniu zrezygnowali całkowicie z picia napojów wyskokowych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nadmiernie spożywany alkohol jest przyczyną zgonu prawie 3,5 miliona ludzi na całym świecie (dane WHO na 2012 rok). Do środy 12 kwietnia br. według http://www.worldometers.info/pl/ zmarło w tym roku ponad 700 tys osób z powodu alkoholu. Rzeczywistość jest bardziej ponura ogromna większość zgonów nie jest powiązana z nadmiernym spożyciem alkoholu. Liczby te można wielokrotnie pomnożyć. Większy odsetek osób pijących w nadmiarze, obserwuje się głównie w krajach wysoko rozwiniętych ekonomicznie. Mieszkamy na kontynencie, na którym alkohol leje się strumieniami. Szkody społeczne i ekonomiczne są ogromne. Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm jest powszechnie znany. Od typowego alkoholowego zespołu abstynencyjnego (kaca) do ciężkich uszkodzeń mózgu, nerek, wątroby czy trzustki. Warto wiedzieć, że kobiety nadmiernie spożywające alkohol ponoszą większe szkody zdrowotne niż mężczyźni. Kobiety ciężarne nie potrafiące utrzymać w tym okresie abstynencji wydają na świat dzieci, które przez całe życie ponoszą konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania swoich matek. Panowie też mają swoje „zasługi” na tym niechlubnym polu. Do tego „radosnego” grona ochoczo dołączyła młodzież. I pije ponad miarę. Dorosłość akcentowana w ten sposób skutkuje szeregiem negatywnych konsekwencji społecznych i zdrowotnych do przedwczesnej śmierci włącznie.

W najbliższy piątek (15 kwietnia) od godz. 14:00 do godz. 20:00 w Klubie Abstynenta „Odnowa” na ul. Parkowej 4 w Świebodzicach przy kawie, herbatce i czymś słodkim można skorzystać z porad dotyczących uzależnienia od alkoholu. Konsultanci, terapeuci i psycholodzy doradzą jak rozpoznać uzależnienie, współuzależnienie i gdzie uzyskać fachową pomoc. Możecie porozmawiać z osobami, które od lat utrzymują abstynencję. Porozmawiać o tym jak im się to udało i jak wygląda obecnie ich trzeźwe życie. Zapraszamy

IMAG4297

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Klub Abstynenta „Odnowa” i Stowarzyszenie „Odnowa” apelują:

15 kwietnia niech będzie dniem bez alkoholu. Spędźmy go na trzeźwo.

Dodaj komentarz