TERAZ CZYTAM…

Marzec, 2017 r.

gniew-i-wybaczanie-uraza-wielkodusznosc-sprawiedliwosc

Gniew i wybaczanie. Uraza, wielkoduszność, sprawiedliwość.

Autor: Martha C. Nussbaum

Wydawnictwo: Instytut Psychologii Zdrowia PTP
Rok wydania: 2016

 

20.02.2017 r.

umysł

 

Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia

Tłumaczenie: Małgorzata Słota

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Długo oczekiwane polskie tłumaczenie bestsellerowego podręcznika dla pacjentów i terapeutów, które w Stanach Zjednoczonych i Europie rozeszło się w kilkuset tysiącach egzemplarzy. „Rzadko pojawia się książka, która może naprawdę zmienić życie. Podręcznik Umysł ponad nastrojem właśnie taki jest. Dennis Greenberger i Christine Padesky zawarli esencję mądrości i warsztatu psychoterapii w nareszcie zrozumiałym podręczniku. Terapeuci, pacjenci i osoby pragnące poprawy jakości życia będą tę książkę czytać, powracać do niej i polecać ją innym.(…) Podręcznik Umysł ponad nastrojem z pewnością będzie kamieniem milowym w rozwoju terapii poznawczej. Po raz pierwszy wyjaśnia jej mechanizmy w sposób niezwykle klarowny, stopniowo wprowadzając laików w tajniki terapii. Greenberger i Padesky zawarli w nim liczne wskazówki i podpowiedzi oraz ćwiczenia, które opracowali w czasie własnej praktyki klinicznej. Podręcznik będzie narzędziem i wskazówką dla wszystkich tych, którzy pragną wprowadzić fundamentalne zmiany w swoim życiu. Jest to rzadka i wyjątkowa książka, którą z łatwością można wykorzystać jako poradnik lub uzupełnienie terapii” (Z Przedmowy prof. Aarona T. Becka – twórcy i największego autorytetu w dziedzinie terapii poznawczej).

źródło opisu: http://www.wuj.pl/

źródło okładki: http://www.wuj.pl/

23.01.2017 r.

_Jakosc_zycia-fe019d1f

Jakość życia

    • Autor Hanna Hamer, Katarzyna Hamer, Ewa Kaian Kochanowska, Jacek Krzysztofowicz i Jakub Gutowski
    • Wydawnictwo Charaktery

 

O książce: 

Lubimy rzeczy dobrej jakości: domowe sprzęty, ubrania, kosmetyki, żywność, książki. Szukamy ich, gotowi jesteśmy zapłacić za nie więcej, a potem dbamy o nie. Niestety, często zapominamy o rzeczy, której wysoka jakość jest nam szczególnie potrzebna: o własnym życiu.
Czym zatem jest jakość życia? Co się na nią składa? Jak ją budować? Co się dzieje, kiedy brakuje jej naszemu życiu? Poprosiliśmy cenionych psychoterapeutów, aby pomogli nam znaleźć odpowiedzi na te pytania. Hanna Hamer, Katarzyna Hamer, Ewa Kaian Kochanowska, Jacek Krzysztofowicz i Jakub Gutowski nie tylko objaśniają jakość życia, ale też proponują ćwiczenia i psychozabawy, które pomogą nam podnieść jakość życia albo ją utrwalić, jeśli jesteśmy z niej zadowoleni.

O serii wydawniczej:

„Jakość życia” to zarówno tytuł tej publikacji, jak i nowej serii Wydawnictwa Charaktery, którą ona rozpoczyna. W ramach serii ukazywać się będą tytuły poświęcone tym obszarom życia, które wpływają na dobrostan: odpoczynkowi, odżywianiu, relacjom, emocjom, osobistym zasobom. W każdej z nich czytelnicy znajdą teksty znanych i cenionych psychologów: nie tylko artykuły objaśniające ważne tematy, ale też psychozabawy, ćwiczenia, porady i wskazówki. Dzięki nim będą mogli spojrzeć na siebie z nieco innej perspektywy. Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy czytelnikom lepiej zrozumieć to, co się dzieje w ich życiu, zauważyć to, co warto zmienić, i dokonać tej zmiany.

Fragmenty:

„Zalecenia na rzecz szczęścia” Jakub Gutowski
Ludzie mogą wywierać aktywny wpływ na jakość swojego życia dzięki świadomemu działaniu na rzecz częstszego i intensywniejszego doświadczania pozytywnych stanów emocjonalnych. Możliwe jest to dzięki przestrzeganiu kilku praktycznych zaleceń.
Pierwsze: dbaj o jakość relacji z innymi ludźmi, zarówno z członkami rodziny (bliskiej oraz dalszej), jak i ze znajomymi, współpracownikami czy sąsiadami. Podtrzymuj najbliższe przyjaźnie, np. poprzez regularne rozmowy i spotkania z przyjaciółmi.
Drugie: pilnuj odpowiedniego cyklu dobowego snu (uwzględniaj osobiste potrzeby w tym zakresie oraz siłę aktualnie odczuwanego zmęczenia). W efekcie będziesz się dobrze, regularnie wysypiał, a także dostatecznie odpoczniesz w ciągu dnia (krótka drzemka, poczytanie książki, pogapienie się w telewizor), gdy tylko stwierdzisz, że czujesz się zmęczony. 
Trzecie: systematycznie podejmuj aktywność fizyczną, adekwatną do Twoich aktualnych możliwości oraz preferencji (basen, joga, rower, jogging, siłownia, trening w sekcji rekreacyjno-sportowej, ćwiczenia indywidualne w domu lub parku czy choćby długie spacery).
Czwarte: jak najczęściej realizuj swoje hobby lub pasje, wykonuj ulubione czynności.
Piąte: aktywnie zmierzaj do osiągnięcia swoich osobistych, zgodnych z istotnymi wartościami celów. Już sama świadomość podejmowania tego rodzaju aktywności wywiera pozytywny wpływ, nawet gdy cel nie został jeszcze zrealizowany.
Szóste: pracuj nad tym, aby w trudnych momentach reagować humorem, modyfikując swój sposób myślenia o tych sytuacjach. Jednocześnie w pełni akceptuj swoje prawo do odczuwania negatywnych emocji (jeśli takowe się pojawiły)

 

 

09.01.2017 r.

 

mozg-i-serce

Mózg i serce. Magiczny duet

Autor: James Doty
Wydawnictwo: Rebis

 

Prawdziwa historia neurochirurga, który odkrył tajemnice ludzkiego umysłu i sekrety serca.

James Doty urodził się w Lancaster, małym mieście w Kalifornii, w ubogiej rodzinie. Ojciec był alkoholikiem, matka chorowała na przewlekłą depresję. Przyszłość dwunastoletniego Jamesa malowała się w czarnych barwach. Podczas wakacji w 1968 roku nagle wszystko się zmieniło, gdy przypadkiem wstąpił do sklepu z rekwizytami iluzjonistycznymi. Poznał tam Ruth, która przekazała mu magiczną umiejętność – nauczyła go radzić sobie z cierpieniem, określać swoje pragnienia i dążyć do ich spełnienia…

James Doty w swojej książce, będącej po części zapisem jego wspomnień, a po części zbiorem informacji na temat odkryć naukowych w dziedzinie neuroplastyczności, uświadamia nam, że w każdym z nas istnieje takie miejsce spokoju i piękna i można zaglądać do niego zawsze, gdy czuje się taką potrzebę. Wystarczy tylko, tak jak Doty, otworzyć drzwi i wejść do środka.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

 

02.01.2017 r.

 

gladwell_pozaschematem_500pcx

Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Autor: Malcolm Gladwell
Wydawnictwo Znak literanowa

 

Czy talent jest przereklamowany? 
Czy aby odnieść sukces, trzeba „dobrze się urodzić”?
Jakie są składowe sukcesu? Najnowsza książka Malcolma Gladwella to podróż w świat ludzi najlepszych, najwspanialszych, odnoszących największe sukcesy i najbardziej sławnych. Jacy oni są? Czym różnią się od nas – przeciętniaków? Co sprawia, że są tacy niezwykli? Gladwell daje niekonwencjonalną odpowiedź: aby poznać ich sekret, powinniśmy przyglądać się nie temu, jacy są, ale temu, skąd do nas przychodzą. Powinniśmy przyjrzeć się ich rodzinom, kulturze, miejscu pochodzenia, pokoleniu… Dzięki temu dowiemy się, co uczyniło The Beatles najsłynniejszym zespołem w dziejach, skąd się wzięli milionerzy tacy jak Bill Gates czy najlepsi piłkarze świata.

 

 

19.-31.12.2016 r.

 bycie-milym

Bycie miłym to przekleństwo

Autor:Marson Jacqui
Wydawnictwo MUZA S.A.

Książka to swoista sesja terapeutyczna, w trakcie której człowiek może nauczyć się zmierzyć z przekleństwem bycia miłym. Stanowi niezbędne źródło wiedzy dla wszystkich osób mających problem z mówieniem nie.

Autorka zabiera czytelnika w podróż do poznania siebie i własnych potrzeb. Wyjaśnia przyczyny i mechanizmy zjawiska bycia miłym, nie ocenia ludzkich zachowań, lecz daje szczegółowe wskazówki, jak zrozumieć i zmienić męczące nas postępowanie, pokazuje, jak skończyć z zapominaniem o własnych potrzebach, zacząć szanować siebie i nauczyć się być miłym dla samego siebie.

Liczne przykłady prawdziwych życiowych historii oraz pełne humoru podejście autorki oraz dystans do samej siebie pozwalają w pełni zobrazować problem i sprawiają, że staje się on bardziej zrozumiały i czytelny.

 

01.-18.12.2016 r.

 

„Stres. Podążając ścieżką spokoju.”

Autor: Simon Vibert

Wydawnictwo: W drodze

Stres dotyka każdego obszaru naszego życia i nie ma na świecie człowieka, który nie musiałby sobie z nim radzić. Simon Vibert przekonuje, jak ważne jest przyjęcie odpowiedniej perspektywy. Najlepszym i sprawdzonym lekarstwem na stres są: praca, modlitwa i poleganie na słowie Bożym. Jeśli tylko zdołamy zachować między nimi właściwą proporcję, uda się odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Autor ukazuje mechanizmy radzenia sobie ze stresem, którymi posługują się ludzie o odmiennych osobowościach. Dzięki temu czytelnik otrzymuje praktyczne umiejętności łagodzenia stresu i jego symptomów w różnych okolicznościach swojego życia.

źródło: http://sklep.charaktery.eu

stres

14.-30.11.2016 r.

 

„Mam na imię Marina i jestem alkoholiczką”

Autor: Marina Rowan

Wydawnictwo: Media Rodzina

Książka ta została napisana przez kobietę, która po ponad dwudziestu latach picia znalazła się na oddziale odwykowym z całkowicie wyniszczonym systemem nerwowym. Autorka ukończyła dwa fakultety, ma męża, dziecko, mieszkanie, a więc mitem jest, że alkoholiczka to osoba, która brudna i zaniedbana śpi w rowie lub na dworcowej ławce.

Jest to książka o poszukiwaniu własnej tożsamości i o tym, jak trudno odnaleźć się w nowym, trzeźwym życiu. Jest to również opowieść o pojmowaniu dobra i zła, a także o odpowiedzialności za własne czyny i za drugiego człowieka.

Jest to też opowieść o miłości…

źródło: Media Rodzina

marina2

01.-13.11.2016 r.

 

„Siła introwersji”, czyli pochwała spokojnych

Autor: A. Kozak

Przekład: M. Trusiewicz

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne – Sopot 2016

Siła introwersji to lektura pozwalająca na zgłębieniesila-introwersjibig623678 pojęcia introwersji, sprawdzenie na ile odnosi się ono do nas. Jeśli okaże się, że tak „introwertyk to ja” książka da również co nieco  podpowiedzi jak żyć, by odnaleźć się w świecie, by ze swej natury czerpać wykorzystując potencjał tkwiący w introwersji. Ważnym wątkiem książki jest rozróżnienie introwersji od rożnego typu zaburzeń w funkcjonowaniu i jednoznaczne zdefiniowanie introwersji jako naturalnej cechy. Największym zyskiem płynącym z lektury jest według mnie zobaczenie introwersji jako źródła korzyści, jako cechy ubogacającej, dającej szanse na życie spełnione, twórcze i refleksyjne. To wydaje mi nieszczególnie cenne w kontekście wspomnianego wyżej tłumaczenia swoich problemów introwersją. Bo choć to prawda, że bycie introwertykiem nie należy do najłatwiejszych form egzystencji, to skupienie się na trudnościach, raczej rozwojowe nie jest.

 

 

 

17 -30.10. 2016 r.

Tytuł: Pięćdziesiątka

Autor: Inga Iwasiów
Wydawnictwo Wielka Litera

50Pięćdziesiątka – wiek graniczny, pół-wiek i miarka wódki. Gram w toaście za każdy rok. W takim momencie nie warto oszczędzać życia, dbać o pozory. Bohaterka wyleczona z alkoholizmu opowiada o swoich kolejnych urodzinach, przełomach w życiu, terapiach, przyjaźniach i związkach. Szczerze, bo zostało jej niewiele czasu, a plan popełnienia samobójstwa w razie zniedołężnienia okazał się nierealny.

 źródło opisu i okładki: http://www.wielkalitera.pl/

TERAZ CZYTAM… TERAZ CZYTAM… TERAZ CZYTAM… TERAZ CZYTAM… TERAZ CZYTAM…

01 -16.10. 2016 r.

Tytuł: Pułapka porno

Autor: W. Maltz, L. Maltz
Przekład: Piotr Żak
Wydawnictwo Media Rodzina
Poznań 2014
Liczba stron: 344
pulapka-porno-b-iext35322720

Trochę rzadziej piszę tutaj ostatnio, ale za to jak już napiszę… Dziś też podejmuję za sprawą przedstawianej książki temat poważny, wciąż obwarowany solidnym społecznym tabu, a jednocześnie występujący częściej niż można by sądzić i powodujący poważniejsze konsekwencje niż można by przypuszczać.

Uzależnienie od pornografii, bo o nim mowa, zbiera swoje żniwo, jak każdy nałóg, niezależnie od społecznego statusu, zawodu, a nawet płci czy wieku. Oczywiście są pewne tendencje, jak na przykład ta, że ten typ uzależnienia jest zdecydowanie częstszy u mężczyzn. Nie jest jednak tak, że kobietom uzależnienie od pornografii nie zagraża. W skrócie można powiedzieć krótko, że jest to niestety uzależnienie coraz bardziej powszechne, a szeroki dostęp do Internetu ma na to swój wpływ. I cóż, chyba nie przesadzę, jeśli dodam,  że będzie gorzej.

Książka Pułapka porno. Jak uwolnić się z uzależnienia od pornografii jest odpowiedzią na ten problem. Piszę o niej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jest to wartościowa, dobrze napisana książka, która dostarcza rzetelnej wiedzy z obszaru terapii uzależnień. Po drugie zależy mi, by na tym blogu poruszać tematy, które mają znaczenie dla komfortu (w znaczeniu pełni i sensu) życia, a bywają z jakiś powodów tematami przemilczanymi w rodzinach, szkołach czy mediach.

Co do uzależnienia od pornografii to dość oczywistym wydaje się powód owego milczenia. Seksualność nie jest w naszym społeczeństwie traktowana „normalnie”. Wciąż mamy w tej sferze albo dużo wstydu albo tendencji do spłycania, obśmiania. Poza mechanizmami społecznymi, kulturowymi, jest jednak też druga siła, której bardzo zależy, żeby zostało tak jak jest. Biznes. Pornografia to ogromny biznes. Autorzy podają, że w Stanach Zjednoczonych dochody z pornografii są większe niż łączne dochody z koszykówki, futbolu i baseballa. Warto wiedzieć, że komuś może zależeć na naszym zniewoleniu.

Warto wiedzieć, że jest droga wyjścia – droga wymagająca wysiłku, zaangażowania i sięgnięcia po pomoc drugiego człowieka. Taka jest cena wolności. O tym jest książka.

Lektura Pułapki porno może być pomocą na tej drodze dla osoby borykającej się z problemem pornografii oraz dla osób z rodziny. W przystępny sposób, z wieloma przykładami z życia, autorzy tłumaczą zagadnienia uzależnienia, kroków leczenia. Uczciwe i przekonujące jest, że zachęcają do podjęcia terapii, skorzystania z pomocy innych ludzi. Nie mamią, jak co niektóre poradniki, wizjami samoleczenia. Ważne jest też przedstawianie zarówno perspektywy osoby uzależnionej, jak i rodziny (z reguły żony).

źródło: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

 

 

19 -30.09. 2016 r.

Tytuł: „W pułapce myślenia”

Autor: Hayes Steven, Smith Spencer
Wydawca: GWP

tc_w-pulapce-mysliPolskie wydanie światowego bestsellera literatury psychologicznej! Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat nareszcie ukazuje się w Polsce. Co czyni ją tak wyjątkową? Stanowi ona doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Pełen wiedzy i humoru tekst został napisany niezwykle przystępnym językiem, pozbawionym sztampowego żargonu psychologicznego, dzięki czemu czyta się go jednym tchem. Dzięki temu W pułapce myśli to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia. Zgodnie z główną tezą książki cierpienie psychiczne jest nieodłączną częścią życia. Nie da się uniknąć przykrych doświadczeń, trudnych emocji, rozczarowań, stresu czy negatywnych myśli. Możemy jednak nauczyć się funkcjonować mimo bolesnych przeżyć. Autorzy proponują zupełnie nowe podejście do starych problemów natury psychicznej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), na której założeniach opiera się książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów. Dzięki książce „W pułapce myśli” czytelnicy: przezwyciężą depresję i lęk, przestaną negatywnie myśleć o sobie, uporają się z bólem emocjonalnym, nauczą się akceptować siebie i swoje uczucia.

 

01.09. -18 .09. 2016 r.

Tytuł: „Wielkie pytania życia”

Autor: Jean Vanier
Wydawca: Charaktery

Najnowsza książka wybitnego pisarza i filozofa, twórcy wspólnot Arka oraz Wiara i Światło. Pisana z miłości, o miłości, z miłością do każdego człowieka. Przemieniająca nas i świat. Potrzebna jak chleb.

 large_vanier-okladka-mini-druk

W swej najnowszej książce Jean Vanier zaprasza nas do wspólnego stawiania pytań o najważniejsze ludzkie sprawy: o nasze zaangażowanie w problemy współczesnego świata, o źródła dostrzeganego i doświadczanego cierpienia, o naturę i znaczenie miłości, o śmierć i to, co po niej nastąpi, o wymiary sumienia człowieka, o Boga i sposób, w jaki włącza się On w naszą egzystencję, o sens naszego istnienia. Nie są to rozważania abstrakcyjne, ale refleksja oparta na przemyśleniach i osobistych doświadczeniach twórcy wspólnot Arka oraz Wiara i Światło – człowieka, który całe swoje dojrzałe życie poświęcił czynnemu okazywaniu miłości. Zdolność do kochania i nasza potrzeba otrzymywania miłości są biegunami wyznaczającymi i orientującymi nasze człowieczeństwo. W całkowicie osamotnionym człowieku łatwo rodzi się rozpacz. Gdy ktoś odrzuca naszą miłość, a więc i nas samych, strasznie cierpimy. „Bycie umiłowanym” to dar i zadanie, fundament naszej tożsamości, które urzeczywistnia się w relacjach z innymi, leczy i uzdrawia.

 

O autorze:

JEAN VANIER (ur. 1928) jest filozofem i pisarzem, który z myślą o osobach niepełnosprawnych intelektualnie założył wspólnoty Arka (L’Arche) oraz Wiara i Światło. Są one przestrzenią wspólnego życia i wzajemnej przemiany. Obecnie 135 domów Arki istnieje w 33 krajach, zaś 1600 wspólnot Wiara i Światło rozwija się w 80 krajach. Vanier od ponad czterdziestu lat oręduje za biednymi i bezbronnymi. Za swoją działalność otrzymał w 2015 roku Nagrodę Templetona, przyznawaną corocznie osobom, które przełamują bariery między nauką a religią. W uzasadnieniu stwierdzono, że Jean Vanier ukazał swe idee w teście najbardziej wymagającym, jakim są realni ludzie, ich życie i problemy.

Więcej propozycji książkowych w menu: Polecamy: Teraz czytam

Dodaj komentarz